Kontakt

T: (+48) 42 206 90 40

M: (+48) 501 056 466


E: info@bestaudio.pl

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego: "Tarcza Finansowa 1.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm" udzieloną przez przez PFR S.A.

Najczęściej Zadawane Pytania (FAQ) o HDMI

 Najczęściej Zadawane Pytania (FAQ) o HDMI Najczęściej Zadawane Pytania (FAQ) o HDMI

Jaka jest różnica pomiędzy HDMI 1.3 oraz HDMI 1.3a, lub 1.3b?

Dla użytkowników nie ma różnicy pomiędzy HDMI wersja 1.3 , 1.3a czy 1.3b. Numery wersji zazwyczaj odnoszą się do technologii produkcji i testowania i nie mają wpływu na cechy i właściwości. Dodatkowo licencjonowana przez HDMI, organizacja LLC aktywnie współpracuje z producentami aby ograniczyć dezorientację wśród konsumentów związaną z ilością wersji HDMI, a skoncentrować się zamiast tego na cechach i funkcjonalności produktu.
Dla podmiotów stosujących technologie HDMI, najnowszą specyfikacją HDMI jest v1.3a, a najnowszy Test Zgodności z HDMI (CTS) to 1.3c.

Co to jest HDMI?

HDMI (High-Definition Multimedia Interface) jest pierwszym interfejsem do przesyłu nieskompresowanego, cyfrowego sygnału audio/video. Pojedynczym kablem, HDMI można przesyłać krystalicznie czysty, cyfrowy obraz i dźwięk. Oprócz znacznej poprawy jakości obrazu i dźwięku redukuje się ilość potrzebnego okablowania. HDMI za pośrednictwem pojedynczego kabla stanowi pełne połączenie pomiędzy dowolnym źródłem audio/video takim jak odtwarzacz DVD, odtwarzacz BluRay, set-top box, tuner satelitarny, czy odbiornik A/V oraz wyświetlaczem /monitorem telewizji cyfrowej (DTV),.
HDMI obsługuje sygnały standardowe, wzmocnione (tzw. HD Ready) lub high-definition video (tzw. Full HD), wraz z wielokanałowym cyfrowym dźwiękiem. HDMI przesyła wszystkie standardy ATSC HDTV i obsługuje 8-kanałowe, 192kHz, nieskompresowane cyfrowe audio i wszystkie aktualnie dostępne skompresowane formaty (np. Dolby Digital i DTS). HDMI 1.3 dodatkowo obsługuje nowe bezstratne cyfrowe formaty audio Dolby® TrueHD i DTS-HD Master Audio™, z pasmem umożliwiającym zastosowanie w przyszłości nowych formatów dźwięku i wizji.

  • HDMI jest de facto standardem cyfrowym dla rynku HD i konsumenckiego: Ponad 700 firm zaadoptowało format HDMI (wdrażają c HDMI w swoich urządzeniach). Prawie 200 milionów urządzeń z HDMI zostanie wyprodukowanych w 2008r., co razem z już zainstalowanymi, oznacza 1 miliard urządzeń HDMI do roku 2010 (przy ostrożnych szacunkach statystycznych)
  • Konwergencja – HDMI jest interfejsem, który połączy komputery PC i urządzenia konsumenckie: HDMI umożliwi komputerom PC dostarczanie wysokiej jakości materiału w tym filmów high definition i wielokanałowego audio. HDMI jest jedynym interfejsem umożliwiającym podłączenie zarówno telewizorów HDTV jak i cyfrowych monitorów PC zgodnych ze standardem DVI i HDMI.
  • Rozwijający się standard – HDMI podlega ciągłej ewolucji aby sprostać potrzebom rynku: Produkty kompatybilne z nową wersją HDMI są wstecznie kompatybilne z produktami z wcześniejszymi wersjami HDMI.

 

Kto wspiera HDMI?

Twórcy HDMI to wiodący producenci elektroniki: Hitachi, Panasonic Corporation, Philips, Sony, Thomson (RCA), Toshiba, oraz Silicon Image. Ponadto HDMI ma wsparcie dużych producentów filmowych : Fox, Universal, Warner Bros. i Disney, oraz operatorów sieci DirecTV, EchoStar (Dish Network) a także CableLabs.

Jakie są zalety HDMI w porównaniu do istniejących formatów video takich jak Composite, S-Video i Component?

Jakość:Ponieważ HDMI jest łączem cyfrowym zapewnia najlepszą jakość sygnału video. Dzięki temu brak jest strat przy konwersji sygnału z postaci analogowej do cyfrowej, tak jak jest w przypadku połączeń analogowych (jak component czy S- video). Różnica jest szczególnie widoczna przy wyższych rozdzielczościach jak 1080p. Cyfrowe wideo jest ostrzejsze niż component i eliminuje miękkość i "duszki" componentu. Te różnice są najbardziej widoczne przy małych detalach o wysokim kontraście. Idealnym przykładem przewagi HDMI jest jakość wyswietlanego tekstu.
Łatwość użycia: HDMI przesyła obraz i wielokanałowe audio w jednym kablu, eliminując zbędne koszty i problemy przy użyciu wielu kabli w systemach A/V. Jest to szczególnie ważne w przypadku wymiany lub upgradu sprzętu A/V.
Inteligencja:HDMI obsługuje dwustronną komunikację między źródłem wideo ( jak odtwarzacz DVD ) i telewizorem DTV, umożliwiając nowe funkcje jak automatyczna konfiguracja i odtwarzanie przy pomocy jednego przycisku. Poprzez użycie HDMI, urządzenia automatycznie dostarczają najbardziej efektywne formaty dla podłączonego wyświetlacza (jak 480p czy 720p, 16:9 czy 4:3). Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać wszystkich opcji wyświetlania, aby wybrać najlepszą.
HD Content-Ready: Urządzenia HDMI wspierają protokół HDCP, co oznacza pewność dostępu do najnowszej zawartości HD, obecnie i w przyszłości. Twórcy HD-DVD i Blu-ray opóźnili aktywację tokena ograniczeń obrazu (flagi chroniącej zawartość) w aktualnych filmach HD, aby zminimalizować potencjalne problemy spowodowane takim przejściem. Za kilka lat filmy HD nie będą widziane w rozdzielczości HD przez interfejsy analogowe jak analogowy compenent.

Czy wszystkie nowe wersje HDMI są wstecznie kompatybilne z poprzednimi wersjami?

Tak, wszystkie wersje HDMI są w pełni wstecznie kompatybilne ze wszystkimi poprzednimi wersjami.

Co jest nowego w specyfikacji HDMI 1.3?

 

  • Wyższa prędkość: Pomimo, że wszystkie poprzednie wersje HDMI miały większe niż wystarczające pasmo dla obsługi wszystkich obecnych formatów HDTV, w tym pełnych, nieskompresowanych sygnałów 1080p, HDMI 1.3 zwiększa przepustowość pojedynczego łącza do 340 MHz (10.2 Gb / s) do obsługi przyszłych rozdzielczości HD, takich jak wyższe rozdzielczości, Deep Color oraz wyższe prędkości ramek.
  • Deep Color: HDMI 1.3 obsługuje 10-bitowe, 12-bitowe i 16-bitowe (RGB lub YCbCr) głębie kolorów, zaczynając od 8-bitowej głębi w poprzednich wersjach specyfikacji HDMI, zwiększył głębię koloru do ponad miliarda kolorów w bezprecedensowy szczegółowości.
  • Większa przestrzeń kolorów: HDMI 1.3 dodaje wsparcie dla "x.v.Color" (znany pod nazwą IEC 61966-2-4 xvYCC kolor standard), który usuwa bieżące ograniczenia wyboru kolorów i umożliwia wyświetlanie dowolnych kolorów do oglądania przez człowieka. Oko ludzkie może widzieć bardzo szeroką paletę kolorów. Standard przestrzeni kolorów RGB pozwala zobaczyć jedynie część z kolorów rozpoznawalnych przez oko ludzkie. Nowa generacja przestrzeni kolorów "xvYCC" obrazuje 1.8 raza więcej kolorów niż w obecnych sygnałach HDTV
  • Nowe mini złącza: dla małych urządzeń przenośnych, takich jak kamkordery HD i kamery stacjonarne ciągle wymagających bezproblemowej łączności z HDTV, HDMI 1.3 oferuje nowe, mniejsze złącza.
  • Lip Sync: HDMI 1.3 pozwala na bardzo dokładną, automatyczną synchronizację audio video.
  • Nowe bezstratne formaty audio: Oprócz możliwości obsługi wysokiego pasma nieskompresowanego cyfrowego dźwięku i wszystkich aktualnie dostępnych skompresowanych formatów (np. Dolby ® Digital i DTS ®), HDMI 1.3 dodatkowo obsługuje nowe bezstratne skompresowane cyfrowe formaty audio Dolby TrueHD oraz DTS-HD Master Audio

 

Jakie badania są wymagane?

Przed rozpoczęciem masowej produkcji lub dystrybucji wszelkich Licencjonowanych produktów lub części, które twierdzą że są zgodne ze specyfikacją HDMI , każdy Adopter musi przetestować reprezentatywną próbę na zgodność z HDMI. Po pierwsze, Adopter musi samodzielnie przeprowadzić badania określone w aktualnym HDMI Compliance Test Specification. Test na zgodność ze Specyfikacją HDMI stanowi zestaw procedur badawczych, a także ustanawia pewne minimalne wymagania określające, w jaki sposób każdy Adopter HDMI powinien testować produkty. Takie badanie zgodności jest ograniczone do oceny zgodności produktu ze Specyfikacją HDMI i nie jest przeznaczony do badania ogólnej wydajności jakiegokolwiek Licencjowanego produktu.
Po drugie, każdy Adopter musi dostarczyć po jednym produkcie z każdego rodzaju (np. źródło, repeater, lub kabel) do HDMI Authorized Testing Center (ATC) do testowania. W przypadku kiedy wszystkie dostarczone produkty z każdego rodzaju produktu przeszły pozytywnie badania, nie jest wymagane dostarczenie do ATC kolejnych produktów tego typu. Jednak Adopter nadal musi samodzielnie testować produkty pod kątem zgodności ze Specyfikacją HDMI.

Czy HDMI jest wstecznie kompatybilne z DVI (Digital Visual Interface)?

Tak, HDMI jest w pełni wstecznie kompatybilne z urządzeniami wyposażonymi w DVI. HDMI DTVs będzie wyświetlał obraz otrzymany od urządzeń wyposażonych w DVI, a telewizory wyposażone w DVI będą wyświetlać obraz otrzymany ze źródeł wyposażonych w HDMI. Niemniej jednak, niektóre starsze komputery z DVI są przeznaczone wyłącznie do obsługi monitorów komputerowych, a nie telewizorów. Użytkownicy dokonujący zakupu komputera z DVI powinni upewnić się, że obsługuje on formaty telewizyjne a nie wyłącznie monitory komputerowe.
Ponadto użytkownicy mogą chcieć potwierdzić, że interfejs DVI obsługuje High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP), jako że treści wymagające ochrony przed kopiowaniem HDCP, wymagają że zarówno urządzenia z HDMI i DVI obsługują HDCP aby poprawnie wyświetlić zawartości wideo.

Czy jakość przesyłu HDMI jest zależna od długości kabla?

Tak. Technologia HDMI została zaprojektowana do używania standardowych konstrukcji kabla miedzianego na duże odległości. W celu umożliwienia producentom kabli poprawy swoich produktów poprzez wykorzystanie nowych technologii, HDMI określa wymaganą wydajność kabla, ale nie określa jego maksymalnej długości. Widzieliśmy kable przechodzące testy zgodności typu "Standard " o długości maksymalnie do 10 metrów bez korzystania z repeatera. Jest to nie tylko kabel, który świadczy na jaką odległość można z powodzeniem przesłać sygnał HDMI , tutaj także chip wewnątrz odbiornika TV lub projektora odgrywa istotną rolę. Chipy w odbiorniku posiadające funkcję o nazwie "cable equalization" są w stanie zrekompensować słabszy sygnał, a tym samym zwiększyć potencjalną długość każdego kabla, który jest używany z tym urządzeniem.
Przy dużych odległościach przesyłania sygnału HDMI, wysoka jakość produkowanych kabli może odegrać znaczącą rolę.

Jak przesłać sygnał HDMI na odległość powyżej 10 metrów?

Jest wielu Adopterów HDMI pracujących nad rozwiązaniami, które poszerzą skuteczną odległość przesyłu sygnału HDMI, od typowego zasięgu do 10 metrów długości na znacznie dłuższe odległości. Firmy te oferują różnorodne rozwiązania, które obejmują aktywne kable (aktywna elektronika użyta w tych kablach, umożliwia przesył sygnału na znacznie dłuższe odległości), repeatery, wzmacniacze, jak również CAT5 / 6 i rozwiązania światłowodowe.

Jak sprawdzić, czy kabel jest certyfikowanym kablem HDMI?

Wymagane jest aby wszystkie produkty HDMI posiadały certyfikat zgodności z HDMI Compliance Test Specification. Jednakże mogą istnieć przypadki, gdy kable opatrzone logo HDMI są dostępne w sprzedaży, ale nie zostały odpowiednio przetestowane. HDMI Licensing, LLC aktywnie bada te przypadki, w celu zapewnienia, że HDMI jest znakiem towarowym właściwie stosowanym na rynku. Zalecamy, żeby konsumenci kupowali kable z renomowanego źródła.

Jaka jest różnica między "Standardowymi" kablami HDMI a kablami HDMI typu "High Speed"?

Ostatnio HDMI Licensing, LLC ogłosiła, że kable będą testowane jako kable Standard lub High Speed.

  • Kable Standard (lub "kategoria 1") zostały przebadane na działanie z prędkością 75MHz, co jest równoważne z sygnałem 1080i.
  • Kable High Speed (lub "kategoria 2") zostały przebadane na działanie z prędkością 340Mhz, co jest obecnie najwyższą przepustowością dostępną przez kabel HDMI i mogą z powodzeniem obsługiwać sygnały 1080p włącznie ze zwiększoną głębią kolorów i / lub zwiększoną częstotliwością odświeżania. Kable High-Speed są również w stanie obsługiwać wyświetlacze o większej rozdzielczości, takie jak monitory kinowe WQXGA (rozdzielczość 2560 x 1600).

 

Gdzie można znaleźć kopię znaków towarowych i wskazówki dotyczące korzystania z Logo?

Znak towarowy HDMI i wytyczne dotyczące korzystania z Logo są umieszczone na stronie internetowej HDMI (http://www.hdmi.org) Można je znaleźć w sekcji Producent.

Czy mogę uaktualnić mojego HDMI (1.x do v1.3)?

Ze względu na nowe, rozszerzone funkcje, takie konwersje będą wymagać uaktualnień oprogramowania i sprzętu. Jeśli istnieją takie konwersje, to pochodzą od producenta i należy kontaktować się z nim bezpośrednio.

Jak sprawdzić, czy kabel jest certyfikowanym kablem HDMI?

Wymagane jest aby wszystkie produkty HDMI posiadały certyfikat zgodności z HDMI Compliance Test Specification. Jednakże mogą istnieć przypadki, gdy kable opatrzone logo HDMI są dostępne w sprzedaży, ale nie zostały odpowiednio przetestowane. HDMI Licensing, LLC aktywnie bada te przypadki, w celu zapewnienia, że HDMI jest znakiem towarowym właściwie stosowanym na rynku. Zalecamy, żeby konsumenci kupowali kable z renomowanego źródła.

Gdzie mogę uzyskać więcej informacji na temat zostosowania Adopterem HDMI?

Na stronie głównej hdmi.org na stronie znajduje się link do "Becoming an Adopter". Kliknij na ten link i tam można przeczytać wszystkie potrzebne informacje, w tym umowy i rejestrację on-line.

Jaka jest różnica pomiędzy HDMI 1.3 oraz HDMI 1.3a, lub 1.3b?

Dla użytkowników nie ma różnicy pomiędzy HDMI wersja 1.3 , 1.3a czy 1.3b. Numery wersji zazwyczaj odnoszą się do technologii produkcji i testowania i nie mają wpływu na cechy i właściwości. Dodatkowo licencjonowana przez HDMI, organizacja LLC aktywnie współpracuje z producentami aby ograniczyć dezorientację wśród konsumentów związaną z ilością wersji HDMI, a skoncentrować się zamiast tego na cechach i funkcjonalności produktu.
Dla podmiotów stosujących technologie HDMI, najnowszą specyfikacją HDMI jest v1.3a, a najnowszy Test Zgodności z HDMI (CTS) to 1.3c.

Jak HDMI zmieni sposób korzystania z naszych urządzeń?

Najbardziej namacalny i bezpośredni sposób dla sprawdzenia, jak HDMI zmieni sposób korzystania z naszych urządzeń jest etap podłączenia. Jeden kabel zastępuje do 11 analogowych kabli, bardzo upraszczając stworzenie kina domowego, jak również wspierając estetykę poprzez redukcje ilości połączeń.
Następnie, kiedy użytkownik włączy system podłączony poprzez HDMI, otrzyma obraz o wyższej jakości ponieważ sygnał nie był skompresowany ani konwertowany z sygnału cyfrowego na analogowy i z powrotem.
Na koniec, z powodu dwustronnej komunikacji HDMI, elementy systemu, które są podłączone przez HDMI, w sposób ciągły wymieniają informacje pomiędzy sobą przesyłając zawartość w najlepszym formacie bez udziału użytkownika i skomplikowanych ustawień menu. Specyfikacja HDMI zawiera także opcję dla producentów implementacji funkcji CEC (Consumer Electronics Control), zestawu poleceń korzystających z dwustronnej komunikacji HDMI aby umożliwić zdalne sterowanie jednym pilotem wszystkich posiadanych urządzeń z funkcją CEC, podłączonych poprzez HDMI. Np. CEC pozwala odtwarzać przy pojedynczym naciśnięciu przycisku, tak że jeden dotyk na play w DVD generuje niezbędne polecenia w systemie urządzeń połączonych za pomocą HDMI, załączając kolejne do sieci i automatycznie konfigurując, aby właściwie odpowiedzieć na polecenie.
CEC to funkcja opcjonalna i użytkownik nimi zainteresowany musi szukać CEC na liście funkcji posiadanych przez urządzenie. Należy wiedzieć, że niektórzy producenci tworzą własne nazwy na zestawy komend CEC.

Jakie pytania związane z HDMI powinni zadać konsumenci kupując nowe urządzenie lub PC?

Jest kilka kluczowych pytań aby ocenić funkcje HDMI w urządzeniu elektroniki konsumenckiej:
Ile potrzebuję wejść /wyjść?

Poszukujemy coraz więcej wejść i wyjść HDMI na urządzeniu. Zazwyczaj występują 3 lub 4 wejścia w odbiorniku HDTV – wiele z nich posiada jedno wejście z przodu do podłączenia konsoli gier lub innych przenośnych urządzeń takich jak przenośna kamera czy cyfrowy aparat fotograficzny. Zawsze należy mieć na uwadze liczbę źródeł i odbiorników (projektorów) będących częścią Twojego kina domowego. Upewnij się, że istnieje zapasowa ilość wejść i wyjść pozwalająca podłączyć dodatkowe urządzenia w przyszłości
Dla tych którzy już posiadają system z jednym lub dwoma wejściami , a potrzebują więcej, polecamy przełączniki HDMI łączące wiele wejść (źródeł) w jedno wyjście (do monitora).
Należy pomyśleć raczej o funkcjach, niż o numerze wersji HDMI.
HDMI w sposób ciągły ewoluuje za potrzebami rynku. Do standardu ciągle dodawane są nowe funkcje. Aczkolwiek standard HDMI nie wymaga od producentów implementacji wszystkich możliwych funkcji HDMI. HDMI zapewnia do wyboru różne możliwości, i pozwala producentom na wybór najbardziej jego zdaniem pożądanych.

W wyniku tego, HDMI rekomenduje użytkownikom, aby sprawdzali przed zakupem funkcje urządzeń a nie numer wersji HDMI. Numer wersji określa ewentualne możliwości urządzenia lecz nie jest to równoznaczne z tym, że je posiada. Np. jeśli użytkownik oczekuje nowej funkcji wideo jak Deep Color, należy sprawdzić czy samo urządzenie posiada Deep Color niż sprawdzać czy wersja HDMI 1.3 pozwala na korzystanie z niej. Dlaczego? Ponieważ wersja specyfikacji umożliwiająca funkcję Deep Color (1.3) nie oznacza automatycznie, że funkcja Deep Color jest zaimplementowana w urządzeniu.
Jakkolwiek , dobrze jest wiedzieć, że wersje HDMI są wstecznie kompatybilne, więc nie ma znaczenia jaka wersja HDMI jest zainstalowana w składniku systemu, wszystkie urządzenia wyposażone w porty HDMI będą ze sobą współpracować na najwyższym funkcjonalnym poziomie.

Ponieważ coraz więcej urządzeń posiada podobne funkcje, czy HDMI oznacza możliwość połączenia pomiędzy urządzeniami typu PC i urządzeniami elektroniki użytkowej?

Dokładnie tak. HDMI używa tej samej technologii co DVI (Digital Visual Interface), czyli cyfrowego standardu środowiska PC. Tak więc, HDMI jest w pełni kompatybilne ze wszystkimi PC wyposażonymi w DVI (z wyjątkiem audio, który to sygnał oferuje tylko HDMI , podłączenie DVI-HDMI wymaga dodatkowego kabla audio)
HDMI umożliwia komputerom PC dostarczenie wysokiej jakości materiałów, włącznie z high definition i wielokanałowymi formatami audio. HDMI to jedyny interfejs umożliwiający podłączenie standardów HDTVs i cyfrowych monitorów PC, w pełni kompatybilny z setkami milionów wyświetlaczy DVI na rynku.