Kontakt

T: (+48) 42 206 90 40

M: (+48) 501 056 466


E: info@bestaudio.pl

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego: "Tarcza Finansowa 1.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm" udzieloną przez przez PFR S.A.

Jak czyścić igłę gramofonową?

Jak czyścić igłę gramofonową? Jak czyścić igłę gramofonową?

W trakcie odtwarzania płyt gramofonowych, elektryczność statyczna powoduje nadmierne osadzanie się kurzu na powierzchni płyty. Im dłuższe odtwarzanie tym więcej drobin kurzu gromadzi się również na ostrzu igły, przesuwającym się po rowku płyty. Z czasem te zanieczyszczenia zaczynają powodować słyszalne zniekształcenia odtwarzanego dźwięku. Nie pomaga wyczyszczenie samej płyty gramofonowej - niezbędne jest dokładne oczyszczenie samej igły. Najlepszym sposobem jest użycie odpowiedniego antystatycznego płynu i szczoteczki z krótkim i delikatnym włosiem. W dobrych sklepach gramofonowych, w przystępnych cenach, dostępne są specjalne zestawy przeznaczone do czyszczenia igły we wkładkach gramofonowych.
Sama igłą jest elementem bardzo twardym, ale osadzona jest na cienkim wsporniku, który umieszczony jest w obudowie wkładki za pomocą elastycznego gniazda. To najdelikatniejsza i najbardziej narażona na uszkodzenia część wkładki gramofonowej. Aby zminimalizować możliwość uszkodzenia wspornika należy czyścić igłę z największą ostrożnością. Należy także unikać alkoholu etylowego i substancji na nim opartych.

Poniżej najprostsza instrukcja wyczyszczenia igły gramofonowej :

  • Przygotuj specjalny płyn i szczoteczkę do czyszczenia igły
  • Unieruchom ramię na wsporniku, lub przytrzymaj je tak aby nie poruszało się i nie włączyło gramofonu w trakcie czyszczenia igły
  • Nałóż 1-2 kropli płynu na szczoteczkę, ewentualnie odsącz szczoteczkę, jeżeli bazowo umieszczona jest w płynie.
  • Delikatnymi ruchami usuń kurz z igły, przesuwając szczoteczką tylko w kierunku od tyłu do przodu wkładki. Powtórz czynność kilka razy.
  • Staraj się czyścić tylko ostrze igły tak, aby nie dopuścić do zawilgocenia gniazda wspornika.
  • Odzczekaj ok. 5 minut, aby płyn całkowicie odparował z igły.
  • Teraz możesz przystąpić do odtwarzania płyt gramofonowych
  • Jak często należy czyścić igłę we wkładce gramofonowej? Niektórzy twierdzą, że po odtworzeniu każdej płyty, inni po około 20 godzinach słuchania. My radzimy, aby czyszczenie wykonywać tak często jak potrzeba, czyli zawsze jeżeli na igle zauważymy „przyklejone” drobiny kurzu. W celu dokładnych oględzin można posłużyć się szkłem powiększającym.