Kontakt

T: (+48) 42 206 90 40

M: (+48) 501 056 466


E: info@bestaudio.pl

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego: "Tarcza Finansowa 1.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm" udzieloną przez przez PFR S.A.

Soundbar czy zestaw głośników? Co wybrać?

Od czego zacząć?

Coraz częściej dźwięk z głośników naszego nowego telewizora zdecydowanie nam nie odpowiada – nic dziwnego ponieważ w dzisiejszych płaskich telewizorach po prostu nie ma miejsca na wydajne głośniki. Jeżeli chcemy doświadczać przyjemnego dla ucha brzmienia ale nie mamy miejsca na wzmacniacz i tradycyjne kolumny idealnym rozwiązaniem okazuje się soundbar. Coraz większa różnorodność dostępnych modeli pozwala dobrać idealne dla nas rozwiązanie.

Zacznijmy, jak zwykle przy wyborze sprzętu audio, od zdefiniowania naszego pułapu cenowego. Nie będzie zaskoczeniem, że jak w innych dziedzinach sprzętu audio rozpiętość cenowa jest duża. W przypadku soundbarów ceny zaczynają się od kilkuset złotych np. JBL Boost TV, a kończą  w pobliżu dziesięciu tysięcy - np.Matrin Logan Vision X.

Po ustaleniu, ile możemy przeznaczyć na nasz soundbar, czas na dokonanie odpowiednich pomiarów. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, należy zmierzyć wszystkie miejsca, gdzie potencjalnie możemy soundbar umieścić. Jak sama nazwa wskazuje soundbar to z ang. sound-dźwięk i bar-poprzeczka, zaprojektowany jest do tego, aby być ustawionym horyzontalnie. Wynika to oczywiście z pragmatyczności – coraz cieńsze obecnie telewizory, z racji swojej konstrukcji nie mogą stać na obudowie, co zmusza użytkowników do korzystania z podstawek, które to zostawiają odstęp pomiędzy obudową, a blatem stolika. To właśnie miejsce może być wykorzystane na ulokowanie naszego nowego sprzętu. Dodatkowo prawie wszystkie soundbary przystosowane są do montażu na ścianie. Niektóre modele oferują płaskie obudowy idealnie współgrające z płaskim ekranem, np. Karman Kardon Sabre SB 35. Pamiętajmy o dokładności naszych pomiarów – lepiej żeby pomiędzy telewizorem, a sprzętem został centymetr odstępu, niż żeby tego centymetra zabrakło, co w skuteczny sposób zburzy nasz projekt.

Cambridge Audio TVB2

Podłączenie, kable.

Jako, że mamy już ustalony budżet, wszystko dokładnie zmierzyliśmy to czas na zastanowienie się jak mamy podłączyć nasz soundbar. Warto sprawdzić wszystkie wejścia i wyjścia, zarówno w telewizorze jak i w soundbarze. Podstawowe typy gniazd w tym przypadku to HDMI i wyjście optyczne. Dzięki nim można podłączyć soundbar z telewizorem na dwa różne sposoby.

Pierwszym podstawowym sposobem jest wykorzystanie wyjścia optycznego w naszym telewizorze i podłączenie soundbaru kablem toslink. Powoduje to, że dźwięk z każdego urządzenia podłączonego do telewizora odtwarzany jest przez nasz soundbar. Jest to dobre rozwiązanie kiedy korzystamy z kilku urządzeń podłączonych do telewizora, na przykład odtwarzacza Blu-Ray, dekodera telewizji cyfrowej czy konsoli do gier (oba połączone z telewizorem za pomocą HDMI) a do całości podłączamy soundbar. W tym przypadku konieczna będzie zmiana wyjścia na telewizorze w zależności od urządzenia, którego używamy.

Drugą opcją jest podłączanie poszczególnych urządzeń do soundbaru, a następnie za pomocą gniazda HDMI Out, połączenie całości z telewizorem. To pozwala soundbarowi w całości kontrolować sygnał przekazywany do telewizora. Jest to rozwiązanie wygodne, ale niestety, może zdarzyć się tak, że na naszym soundbarze po prostu zabraknie gniazd, gdybyśmy chcieli podłączyć większą ilość urządzeń. Niektóre modele przystosowane są także do współpracy z internetem łącząc się z siecią przez WiFi – np. Sonos Playbar, czy Omni Bar +.

Jakość dźwięku?

Zestawy głośnikowe mają tę przewagę, że każdy głośnik można ustawić w innym miejscu pokoju, a co za tym idzie stworzyć naturalny, fizyczny efekt surround. Może się wydawać, że w przypadku soundbaru uzyskanie tego efektu jest niemożliwe, jednak nic bardziej mylnego. Technologie zastosowane w tych urządzeniach to niejako wyznacznik jeśli chodzi o cyfrowe przetwarzanie dźwięku i niejako „oszukiwanie naszego ucha” w dobrym tego słowa znaczeniu. Dostępna obecnie technologia pozwala na takie wykorzystanie akustyki pomieszczenia, że z pomocą naszego soundbaru, nie tylko znajdziemy się w centrum wydarzeń, ale wręcz poczujemy się jak na najprawdziwszej sali kinowej. Jak to działa? Jako, że soundbary tak naprawdę wykorzystują tylko i wyłącznie technologię stereo, przed ich producentami stanęło nie lada wyzwanie, jak sprostać oczekiwaniom dzisiejszych użytkowników. Całość odbywa się w dość prosty sposób. W celu uzyskania efektu surround wiele typów soundbarów kieruje cyfrowo obrobiony dźwięk, odpowiednio dostosowany pod względem głośności i częstotliwości, na ściany naszego pokoju. Dźwięk odbija się od nich i trafia do naszych uszu z różnych stron, co powoduje powstanie efektu surround. Istnieją systemy, które pozwalają na to, aby dźwięk docierał do nas nawet z 7 stron(!). Trzeba jednak pamiętać, że dźwięk musi mieć się od czego odbić. Zamknięte pomieszczenia będą do tego idealne, ale gdy dysponujemy przestrzenią bardziej otwartą inwestycja w soundbar wykorzystujący taką technologię może okazać się nie trafiona.
 
Czy potrzebujemy subwoofer?

Zasadniczo soundbary, są zaprojektowane w ten sposób, żeby dawać optymalne odczucia dźwiękowe, jednocześnie nie zajmując wiele miejsca. Największym mankamentem ich budowy, jest jednocześnie ich największa zaleta czyli rozmiary. Niestety z powodu zamknięcia całego urządzenia w dość małej obudowie, znacząco brakuje w nich basu. Dlatego większość oferowanych urządzeń to modele z dedykowanym subwooferem, np. JBL SB250, czy Cambridge Audio TVB2. Taka kombinacja pozwoli na uzyskanie pełnego zakresu odtwarzanego pasma. Obecnie większość oferowanych soundbarów posiada w komplecie subwoofery bezprzewodowe. Oczywiście i soundbar i subwoofer wymagają podłączenia do zasilania, o czym nie wolno zapomnieć przy projektowaniu systemu.

O wzmacniaczu słów kilka

Znakomita większość soundbarów to modele aktywne czyli posiadające wbudowany wzmacniacz, dzięki czemu nie potrzebujemy dodatkowego sprzętu. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że pozwala nam zarówno zaoszczędzić miejsce jak i uniknąć komplikacji związanych z podłączaniem dodatkowych urządzeń. W najpopularniejszym zakresie cenowym 2000-3000zł wyróżniają się : Harman Hardon SB26, czy JBL SB 450. Jeśli jednak zależny nam na podłączeniu soundbaru do przykładowo, posiadanego już wzmacniacza to musimy zaopatrzyć się w model pasywny np. Monitor Audio SB-3, czy DLS LCR Wide. Takie są z reguły nieco droższe, ponieważ tak naprawdę są specjalną formą głośnika, niemniej jednak zapewniają lepszą jakość dźwięku.

Bezprzewodowe soundbary

Soundbary to urządzenia, które szturmem zdobywają serca co raz większej rzeszy użytkowników. A w 21 wieku, współpraca pomiędzy poszczególnymi urządzeniami (szczególnie urządzeniami audio) jest nie tyle wygodą, co wymogiem ze strony konsumenta. Idąc z duchem czasu, większość firm mających soundbary w swoich katalogach, oferuje modele z wbudowanym Wi-Fi i Bluetooth. Dzięki tym rozwiązaniom, nie tylko możemy słuchać muzyki z podłączonych urządzeń ale także przesyłać bezprzewodowo z tabletów i smartfonów.  Przed dokonaniem zakupu nowego sprzętu, warto dowiedzieć się z jakimi urządzeniami może współpracować i jakie serwisy obsługiwać, gdyż niejednokrotnie można spotkać się z soundbarami dedykowanymi na przykład produktom Apple czy takim, które działają na Androidzie.

Czy warto zainwestować w soundbar?

Zdecydowanie tak! Soundbary w świetny sposób odnajdują się na obecnym rynku. Zajmują niewiele miejsca i zapewniają dobre parametry odsłuchowe. Duża rozpiętość cenowa pozwoli na wybranie adekwatnego do naszych oczekiwań sprzętu. Nie będzie on w prawdzie mógł konkurować z high-endowymi kolumnami podłogowymi, ale dostarczy dźwięk, który z pewnością wielu odbiorców pozytywnie zaskoczy.