Kontakt

T: (+48) 42 206 90 40

M: (+48) 501 056 466


E: info@bestaudio.pl

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego: "Tarcza Finansowa 1.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm" udzieloną przez przez PFR S.A.

Słownik terminów AV

1080i

Prezentacja w formacie HD składająca się z 1080 pionowych linii w rozdzielczości skanowania z przeplotem.
Rozdzielczość 1080i to dokładnie 1920 linii x 1080pikseli (2 miliony 72 tysięcy pikseli).

Większość programów HD w USA (naziemnych i satelitarnych) jest nadawana w formacie 1080i

1080p

Prezentacja w formacie HD składająca się z 1080 pionowych linii rozdzielczości ekranu w skanowaniu progresywnym. Rozdzielczość 1080p to 1920 linii x 1080pikseli (2 miliony 72 tysięcy pikseli).
Podczas gdy coraz większa liczba monitorów HDTV jest zdolna do wyświetlania zawartości 1080p, to ilość źródeł 1080p jest stosunkowo ograniczona.

Artefakty

Zniekształcenia, wady obrazu będące skutkami ubocznymi zastosowania poszczególnych algorytmów kompresji. (patrz także: Skanowanie z przeplotem)

Jack - wtyk

Istnieją 3 typowe rozmiary wtyków typu jack: 6.4 mm (1/4"), 3.5 mm (1,8") i 2.5 mm.
Mogą wystepować w wersji mono lub stereo. Powszechnie stosowane w większości typów słuchawek.
Jack o wielkości 6,4 mm zwany również TS (wersja mono) lub TRS (wersja stereo),
jest często używany w profesjonalnym sprzęcie audio do przesyłania sygnałów sterujacych.
Wtyk 3.5 mm (minijack) jest powszechnie stosowany w sprzęcie domowym takim jak słuchawki.

Skanowanie progresywne

W ciągu każdej sekundy wyświetlania obrazu kreślone jest 50 pełnych ramek. W metodzie progresywnej (bez przeplotu) wyświetlane są kolejne pełne klatki obrazu zawierające wszystkie linie.
Oznacza to, że cały ekran jest odświeżany w każdym przekazie a wiązki sygnału wideo nie pomijają drugiej linii. Celem tej metody jest uczynienie płynności ruchu sekwencji. (patrz także: Skanowanie z przeplotem)

Skanowanie z przeplotem

W Skanowaniu z przeplotem tylko połowa ekranu jest odświeżana w danym czasie. W ciągu każdej sekundy wyświetlania obrazu kreślone jest 25 ramek z liniami parzystymi na zmianę z liniami nieparzystymi. Wiązki sygnału video przeskakują co drugi wiersz, a brakujące linie wypełniają następnym razem. Taki system wyświetlania pozwala na podniesienie rozdzielczości lub zwiększenie płynności ruchu przy tym samym zużytym paśmie (tej samej ilości przesyłanych danych).
Minusem tej metody jest to, że:

Trudniej jest dokonać zmiany ilość linii w obrazie z przeplotem
Trudniej przeprowadza się obróbkę obrazu z przeplotem
Przed wyświetleniem na urządzeniu pracującym bez przeplotu, przeplot musi zostać usunięty, co często generuje zniekształcenia obrazu (artefakty).
Obiekty, które poruszają się pionowo oddawane są z mniejszą ilością szczegółów w pionie (średnio od 30% do 50%). Powodem tego jest to, że gdy obiekt porusza się z nieparzystą ilością linii na pole, parzyste i nieparzyste linie kolejnych pól wyświetlają tę samą połowę linii składających się na obiekt.
Stopklatka ma dwukrotnie mniejszą rozdzielczość pionową, lub do jej wyświetlenia konieczne jest usunięcie przeplotu.