Jakość kabla audio jest defniowana poprzez rezystancję pętli (R), indukcyjność (L) oraz pojemność elektryczną kabla (C). Dla większości kolumn głośnikowych wartości R oraz L muszą być niskie, podczas gdy wartość pojemności elektrycznej nie ma większego znaczenia, ponieważ głośniki w większości zachowują się jak obciążenie pojemnościowe o dużej wartości. Użycie kabla o większym przekroju zmniejszającego rezystancję powoduje zwiększenie stosunku rezystancji do indukcyjności co powoduje niepożądane efekty akustyczne. Sztuką jest więc zachowanie niskiej wartości zarówno indukcyjności jak i rezystancji, co można osiągnąć poprzez zastosowanie przewodników taśmowych, które są albo ułożone warstwowo lub wstęgowo. Jednak takie rozwiązanie jest bardzo niepraktyczne i rzadko stosowane z uwagi na trudność uzyskania pewnego i dobrego połączenia ze złączami.
Ponadto przewody tego typu często ulegają naprężeniom przy ich zginaniu, co jest niezbędne przy instalacji. Kable licowe z dużą ilością izolowanych żył są bardziej praktyczne, choć kosztowne i niełatwe do zakańczania. Inne typy okablowania nie są spotykane w instalacjach domowych.
Upraszczając, rosnąca impedancja (6db/oktawę) grubego przewodnika (z uwagi na indukcyjność) jest dalej zwiększana przez wewnętrzne prądy wirowe powodujące efekt naskórkowości o kwadrat indukcyjności dodając 3db/oktawę do zbocza reaktancji.
Dla typowego przebiegu kabli ich indukcyjność daje mierzalne efekty już powyżej 1kHz w przypadku typowych przewodników.
Kable z przewodnikami osadzonymi w srebrze lub miedzi są bardzo podatne na skomplikowane procesy utleniania. Półprzewodnikowe "złącza" powstające na styku poszczególnych żył kabla na skutek procesów utleniania dla sygnałów muzycznych stanowią wysoką pojemność, jakkolwiek nie są widoczne w testach statycznych dla prądów stałych. Powoduje to cykliczne gromadzenie i uwalnianie energii podczas transmisji sygnałów akustycznych w kablu dając słyszalne efekty. Problem ten jest także opisywany poprzez przepływ elektronów uchwyconych w "pułapki" poza głównym strumieniem prądu.
Kabel Supra Ply jest kablem o dużym przekroju i niskiej rezystancji, co niweluje efekt naskórkowości oraz zniekształcenia przebiegów dzięki powłoce z czystej cyny. Cyna nie tworzy z miedzią żadnych barier półprzewodnikowych i dodatkowo chroni miedź przed utlenianiem. Dzięki tym właściwościom idealnym zastosowaniem kabla Ply są instalacje zewnętrzne jak również instalacje 12V. Przewodniki w większości kabli audio ulegają zniszczeniu poprzez zanieczyszczenie i gazy uwalniane z tworzyw sztucznych powstałe pod wpływem czynników atmosferycznych. Tylko niektóre kable są zabezpieczone cienkim ekranem, który bardzo szybko może ulec uszkodzeniom mechanicznym i starzeniu. Tak więc utlenianie na kablu PLy jest zupełnie nieszkodliwe dla właściwości akustycznych.
Zdjęcia